▫️ Чи запитували ви себе: “Що таке любов?”, чи намагалася зрозуміти це? А чи вдалося вам знайти відповідь? З дитинства ми чуємо слово “любов” звідусіль. Вже в дошкільному віці вміємо малювати сердечка. Зростаємо на фільмах та піснях про кохання. Однак іноді, навіть у дорослому віці, людям буває складно визначити справжній глибинний сенс любові.
📔 Еріх Фромм проаналізував феномен любові у своїй книзі “Мистецтво любові”. Пропонуємо пошукати відповідей з цієї книги у статті.
Еріх Фромм – психолог, психоаналітик, філософ, німецький єврей за походженням, представник «Франкфуртської школи», один із засновників неофрейдизму.
«Любов — це мистецтво? Якщо так, тоді вона потребує знань та зусиль. Чи це просто приємне відчуття, котре переживають випадково, — те, у що людина «поринає», якщо їй пощастило? Ця невеличка книжка ґрунтується на першому припущенні, тоді як більшість людей сьогодні, поза сумнівом, вірять у друге.
Це трапляється не тому, що люди підтримують думку, ніби любов не є важливою. Насправді вони спраглі до неї — переглядають численні фільми про щасливі й нещасливі історії кохання, слухають сотні примітивних любовних пісень, — однак водночас мало хто вважає, що, коли йдеться про любов, йому треба чогось учитися».
10 цитат із книги Еріха Фромма «Мистецтво любові»:
1. «Для більшості людей проблема любові передусім полягає в тому, щоб любили їх, а не вони самі, тож ідеться зовсім не про здатність людини любити. Отже, для них проблемою є те, як зробити, щоб їх любили, як бути тими, кого люблять».
2. «Люди гадають, що любити — це просто, а от знайти правильний об’єкт для своєї любові чи досягти того, щоб любили тебе, — складно».
3. «Думка про те, що любити — то найлегша річ, протягом тривалого часу була поширеною ідеєю щодо кохання, попри непереборні докази протилежного. Навряд чи існує діяльність або ж справа, до якої бралися б із такими надіями та сподіваннями і яка аж так регулярно зазнавала б поразки, як кохання».
4. «Без любові людство не могло б прожити жодного дня».
5. «Зріла любов — це єдність за умов збереження цілісності особистості, її індивідуальності. Любов є рушійною силою людини, силою, яка руйнує стіни, що відокремлюють її від побратимів, силою, яка об’єднує її з іншими. Любов допомагає людині перебороти почуття відчуженості й самоти та водночас дозволяє бути собою, зберігати свою цілісність».
6. «Любов — це діяльність, а не пасивний вплив: у ній треба «перебувати», а не «впадати» в неї. Загалом активний характер любові можна описати твердженням про те, що любов переважно означає давати, а не брати».
7. «Що означає давати? Хоч і здається, що відповідь на це запитання дуже проста, насправді вона сповнена багатозначності і складних моментів. Найбільш поширеною хибною думкою є така: давати означає «відмовлятися» від чогось, жертвувати, позбавляти себе чогось. …Для продуктивної особистості «давати» означає зовсім інше. Давання — найвищий прояв могутності. Коли я даю, то відчуваю свою силу, своє багатство, свою владу. Відчуття великої життєвої сили й могутності наповнює мене радістю. Я відчуваю себе переповненим, щедрим, живим і водночас радісним. Давати набагато радісніше, ніж отримувати — не тільки через те, що це позбавляє чогось, а й тому, що коли я даю, то відчуваю себе живим».
8. «Сьогодні відповідальність часто означає обов’язок, те, що накидають людині ззовні. Та у справжньому сенсі відповідальність — це цілком добровільний акт, реакція людини на потреби іншої людини — висловлені або ні. Бути «відповідальним» означає вміти й бути готовим «відповісти»».
9. «На якусь мить статевий потяг створює ілюзію єдності, одначе за відсутності любові у цій «єдності» люди залишаються так само чужими, як і до неї».
10. «Любов до самого себе є в усіх, хто здатен любити інших».
Перелічені цитати – лише невелика частина з того, що можна почерпнути з книги «Мистецтво любові». Спробуйте пошукати відповідей на свої запитання у цьому творі!
P. S. Деякі з тверджень у книзі можуть здатися вам надто консервативними чи застарілими, але не поспішайте відкидати її. Книга вперше була опублікована у Нью-Йорку в 1956 році (а написана ще раніше), світ змінився з тих пір. Отож, деякі цінності та погляди трансформувалися за ці майже 70 років. Спробуйте поглянути дещо глибше та побачити те, що поза часом.
Приємного читання!
Підготувала: Софія Інкіна, психологиня ВСПР-ССС.