▫️ З початку повномасштабного вторгнення на територію України значна кількість жителів нашої держави почали волонтерити. Такі складні часи продемонстрували, що схильність до волонтерства (надання безкорисливої допомоги) – це, напевно, одна з головних рис українського менталітету.
▫️ Волонтерство – це потужна рушійна сила, що долає значні перешкоди, однак вона може спричиняти емоційне вигорання у волонтерів.
▫️Емоційне вигорання – це емоційне виснаження, що може супроводжуватися проявами фізичної слабкості та інтелектуального перенавантаження. Щоб краще зрозуміти причини та способи профілактики емоційного вигорання ми підготували для вас статтю.
Причини емоційного вигорання у волонтерів:
- Провідною причиною, через яку виникає вигорання, є недотримання розподілу навантаження та відпочинку. Навчання, робота, домашні справи, волонтерство потребують фізичних сил та емоційного ресурсу. Якщо нехтувати достатньою кількістю відпочинку, то результатом може стати вигорання.
- Переконання: “Я маю все зробити; повинен/на впоратися, інакше ніяк; маю допомоги кожному” призводять до завищених вимог стосовно себе, розчарування в собі, що можуть призвести до вигорання.
- Взаємодія з великою кількістю людей часто призводить до появи вигорання. Кожен наш контакт потребує емоційного включення, чим більше контактів, ти більше емоційного ресурсу вичерпується.
- Високий рівень відповідальності за власні дії – ще одна з потенційних причин вигорання. На волонтерів покладена надзвичайна відповідальність, наприклад, за вчасну доставку ліків чи продуктів харчування, від яких може залежати чиєсь життя. Ці та подібні приклади волонтерської діяльності потребують затрат емоційних ресурсів.
- Складність завдань може бути однією з причин емоційного вигорання. Якщо раніше ви ніколи не зіштовхувалися з подібними завданнями, то поява таких може виявитися для вас непосильною ношею.
Запам’ятайте важливе правило: простіше запобігти виникненню пожежі, аніж її гасити. Отож, варто займатися профілактикою емоційного вигорання, аби не допустити його виникнення.
Профілактика емоційного вигорання:
- Відслідковуйте власний стан. Звертайте увагу на перші “дзвіночки”. Якщо все частіше помічаєте надмірну втому, роздратування, апатію, зниження продуктивності, варто подбати про себе.
- Почніть задовольняти власні потреби.
Ваш сон має тривати не менше восьми годин. Окрім, кількості годин сну, відіграє важливу роль його якість. Потурбуйтеся про те, щоб ви могли виспатися, оскільки здоровий сон вночі – запорука активності вдень.
Намагайтеся не пропускати прийоми їжі. Ваше харчування – ваша енергія для життєдіяльності. Щоб автомобіль міг їздити, йому потрібне пальне, людський організм теж потребує підзарядки.
- Перегляньте кількість навантаження. Додайте відпочинок. Пам’ятайте про вихідні.
- Згадайте про хобі. Якщо маєте якусь улюблену діяльність, що покращує ваш настрій, саме час потроху додати її до власного розкладу.
- Розважтеся. Ваші страждання не полегшать чиїхось страждань, проте, якщо ви будете в ресурсному стані, то зможете допомогти комусь. Перегляньте фільм, почитайте книгу, зробіть те, що розважить вас (розваги мають бути безпечними).
- Поспілкуйтеся з приємними людьми. Вам може допомогти дружня підтримка. Проведіть час разом з тими, кого ви любите.
- Спробуйте відмовляти, коли вам важко впоратися. Якщо хтось просить вас зробити щось, що для вас не під силу, вимагає дуже великих витрат (емоційних, фізичних), то не варто витискати з себе останнє. Будьте чесними перед собою, якщо важко, то передайте цю роботу тому, хто з нею зможе впоратися краще та з меншими витратами.
Бажаємо вам горіти своєю справою, але не згорати ❤️🔥
Підготувала: Софія Інкіна, психологиня ВСПР-ССС.