▫️ Дистанційне навчання — виклик сьогодення. Можна довго сперечатися та оцінювати його переваги й недоліки. Іноді дистанційка викликає певні складнощі, з якими міг зіштовхнутися будь-хто з нас, але це не привід опускати руки.

Реалії сьогодення зумовлюють застосування дистанційних форм навчання. Дистанційка має як свої переваги (не потрібно витрачати час на дорогу,  можна перебувати в будь-якій частині світу тощо), так і недоліки, про які йтиметься в даній статті. Під час дистанційного навчання можуть виникати різноманітні труднощі.


Як подолати ці труднощі?

1. Важко сконцентруватися на занятті.

Щоб розв’язувати цю проблему потрібно спочатку знайти джерело її виникнення.

Спробуйте дати відводі на такі запитання:

  • Що мені заважає сконцентруватися?
  • Чи можу я прибрати цей тригер?
  • Як я можу обмежити дію цього тригера хоча б під час занять?
  • Що я можу змінити у своєму житті, щоб покращити концентрацію уваги?

Приклад #1: Мені заважає сконцентруватися сповіщення на телефоні та бажання перевірити соціальні мережі. Так, я можу прибрати телефон під час пар. Я можу ввімкнути беззвучний режим для соціальних мереж, щоб сповіщення мені не заважали.

Приклад #2: Мені заважає сконцентруватися сонливість через те, що я пізно лягаю спати, а вставати потрібно рано. Так, я можу не дивитися серіали перед сном, щоб лягати раніше. Мені потрібно налагодити мій режим.

Загальні рекомендації для покращення концентрації уваги:

  • Висипайтеся. Втома – запорука неуважності та труднощів з концентрацією. Спати потрібно 7-9 годин.
  • Мотивуйте себе. Створіть фактор, що буде мотивувати вас концентруватися.
  • Заохочуйте себе. Додатково хваліть себе за виконане: словесно та фізично (прогулянкою, дозвіллям, покупкою тощо).
  • Подбайте про власну інформаційну гігієну – дозування тієї інформації, що ви споживаєте задля уникнення перенавантаження.

 2. Нестача обговорення проблемних питань.

Іноді буває так, що під час дистанційного заняття не вдалося «втиснутися», щоб поставити запитання для уточнення, а ще буває, що через технічні причини не вийшло почути всі слова викладача та подібні ситуації. Наслідком таких ситуацій є нерозуміння домашнього завдання, матеріалу лекції, особливостей виконання певних задач.

Щоб розібратися з цією проблемою спробуйте покликати на допомогу одногрупників або об’єднати зусилля. Створіть окремий чат для обговорення проблемних питань чи уточнення домашнього завдання або декілька чатів для окремих предметів. Зустріньтеся з одногрупниками у відеоформаті для невимушеного обговорення того, що турбує. 


 3. Фізична втома від сидіння (болить шия, спина).

Неприємні відчуття в шиї, спині, плечах – поширений наслідок сидячої роботи.

Дане питання можна вирішити за допомогою таких варіантів:

  • Перш за все потрібно організувати комфортний простір для навчання. Від того, наскільки зручно ви влаштувалися, може залежати те, як ви будете засвоювати матеріал. Зайве напруження у вашому тілі може сильно впливати на здатність концентруватися, оскільки неприємні фізичні відчуття відволікають та спричиняють розфокус. Спробуйте влаштувати більш комфортні умови (зручне сидіння, відповідність розміру столу розмірам сидіння тощо).
  • У перервах між парами намагайтеся розім’ятися. Спробуйте чергувати сидіння з ходінням по кімнаті. Зробіть легку розминку.
  • Проконсультуйтеся з лікарем щодо вашого болю.
  • Вам можуть допомогти масажі, якщо їх рекомендував лікар.
  • Можуть стати у нагоді тренування, вправи для зміцнення м’язів хребта, але тільки після консультації з лікарем та його дозволу.
  • Чергування інтелектуального навантаження та фізичного. Якщо ви маєте пари 5 днів на тиждень, то намагайтеся хоча б на вихідних влаштовувати піші прогулянки (тільки якщо це безпечно там, де ви перебуваєте).

4. Відсутність «живого» спілкування.

Дистанційне навчання відбирає очне спілкування. Це може бути сумно, але такі умови створюються задля безпеки, це потрібно прийняти, але не поспішайте засмучуватися з цього приводу.


Відділ соціально-психологічної роботи – Студентська соціальна служба проводить різноманітні очні заходи, а також постійно запрошує долучитися до волонтерської родини.  

Продовження в наступній статті!

Підготувала: Софія Інкіна, психологиня ВСПР-ССС.

Де нас знайти