▫️ Чи помічали, що нині значна кількість пар розпадається? За яких причин багато пар завершують стосунки на фоні війни? Чому не можуть впоратися з випробуванням війною? Що робити, якщо стало важко в стосунках на фоні війни? На ці та інші питання надасть відповіді стаття, котру ми підготували для вас.
Війна – це жахіття сьогодення, що підступно увірвалося до наших життів.
Чому партнери розривають романтичні стосунки під час війни?
Щоб дати відповідь на це запитання, потрібно проаналізувати минуле партнерів, що розійшлися. Якими були їхні стосунки до повномасштабного вторгнення? У якому стані вони перебували? Чи були серйозні проблеми в їхніх стосунках?
До 24.02.2022 у кожного з нас була своя історія злетів та падінь
Уявіть звичайного пересічного українця, наприклад, студента. Він навчається, має підробіток, живе з батьками, перебуває в романтичних стосунках з такою ж студенткою. Разом з тим, іноді він не виконує вчасно домашку, нервується через це. На роботі є колега, що дратує. Зрідка бувають конфлікти з батьками. Він задоволений стосунками з партнеркою, але виникають і непорозуміння. Таким чином, життя цього студента було наповнене як приємним, так і неприємним. До початку повномасштабного вторгнення йому вдавалося справлятися з труднощами, тієї кількості всього приємного, що відбувалося в його житті, вистачало. Далі його торкнулася війна. Повітряні тривоги, перебування в укриттях, потік інформації про жахіття війни, страх за власне життя та життя близьких – все це надзвичайні стресові фактори. Проблеми, що були в його житті нікуди не зникли, проте до них додалася ще й тяжкість війни. Він потрапляє до нових умов, наприклад, постійне проживання з великою кількістю людей в тісному приміщенні, відсутність можливості задоволення певних потреб. Його фізичні, психологічні ресурси вичерпуються. На фоні такого емоційного виснаження йому все важче добирати слова, шукати компроміси, стосунки загострюються, проблеми, що раніше, ніби спали, різко прокинулися. Отож, наш головний герой вирішує розірвати стосунки, оскільки йому важко їх продовжувати.
Наведений приклад – це лише один із можливих варіантів розвитку подій, проте доволі поширений.
Розповсюдженими причинами, що провокують розставання під час війни часто є:
- Виснаження внутрішніх ресурсів (наведений приклад зі студентом).
- Недовіра до партнера (наприклад, під час стосунків на відстані)
- Розчарування в партнері (наприклад, один зі партнерів очікує, що інший візьме на себе нові обов’язки, але він цього не робить).
- Розбіжності в поглядах та цінностях (наприклад, один із партнерів не вважає за потрібне забирати котика з собою до місця тимчасового перебування, а для іншого – це найцінніше).
- Переживання нестабільності (через неможливість контролю ситуації партнер може прагнути відчуження, щоб дбати лише про себе).
- Зрада (наприклад, партнер, у якого актуалізувалися проблеми в стосунках, знаходить розраду в обіймах іншої людини).
- Особисті проблеми кожного з партнерів, що можуть впливати на стосунки.
Що робити, якщо стало важко в стосунках?
- Спробуйте зрозуміти джерело виникнення цих переживань. Чи справді вони коріняться саме в стосунках?
- Поділіться з партнером власними переживаннями та тривогами, обговоріть.
- Використовуйте ненасильницьке спілкування з партнером, що включає такі кроки:
1. Озвучення спостереження без оцінок (наприклад, замість “Який/а же ти безвідповідальний/а, знову не пішов/ла до укриття, ще й котика піддаєш небезпеці”, спробуйте: “Я помітив/ла, що ти не ходиш до укриття під час тривог”).
2. Висловлення власних почуттів (наприклад: “Я переживаю, що ти залишаєшся в небезпеці, мені страшно за тебе”).
3. Поєднання почуттів з потребами (наприклад: “Мені важливо знати, що ти в безпеці, оскільки я люблю тебе та хочу аби ви з котиком залишалися живими”).
4. Висловлення прохання (наприклад: “Ходи будь ласка до укриття та бери з собою котика”).
- Уникайте прийняття поспішних рішень.
- Звертайтеся до психолога, якщо потребуєте краще зрозуміти ситуацію.
Бажаємо аби стосунки надавали підтримку, а не обтяжували ❤️