🔸 Наразі питання донорства як ніколи актуальне. Хочемо проінформувати студентство КПІ, хто ж такі почесні донори та чому до них звертаються на “Ви” та пошепки?
🔸 Команда Соцслужби підготувала коротеньку статтю, де ви можете ознайомитись із питанням почесних донорів та, можливо, поставити собі ціль — досягти цього звання!)
Зміст
- Порядок отримання звання «Заслужений донор України»
- За яких умов можна стати почесним донором
- Змішане донорство
- Плюшечки
Порядок отримання звання «Заслужений донор України»
Отримання звання «Заслужений донор України» регламентовано Указом Президента України «Про почесні звання України»№426/2002 від 30.04.2002р. та Законом України «Про донорство крові та її компонентів».
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про донорство крові та її компонентів»: «Донори, які безоплатно здали кров та(або) її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз, можуть бути нагороджені державними нагородами України».
Для отримання звання «Заслужений донор України» донору необхідно:
- Звернутись до закладу служби крові, де він зареєстрований (принести три фото розміром 3х4, отримати посвідчення донора крові та (або) її компонентів, внести кроводачі). Бажано всі кроводачі робити в одному закладі;
Посвідчення донора видається за наявності трьох кроводач протягом року.
- Показати документи, що засвідчують наявність безоплатної здачі крові та(або) її компонентів у кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз, завірені належним чином;
- Донору особисто звернутись до адміністрації за місцем роботи згідно указу: «Висунення кандидатур до присвоєння почесних звань здійснюється гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження у ТРУДОВИХ КОЛЕКТИВАХ установ, організацій, підприємств, незалежно від типу, форми власності та господарювання. Клопотання про присвоєння почесних звань порушується перед відповідальним органом чи організацією вищого рівня, залежно від підпорядкування.»;
- Органи, яким надано право вносити подання про присвоєння почесних звань, надсилають на ім’я Президента України зазначене подання та нагородний лист установленого зразка.
За яких умов можна стати почесним донором
Лише в разі виконання одного з наступних пунктів:
- 40 донацій крові в максимально допустимій дозі*;
- 60 донацій плазми в максимально допустимій дозі*, що здійснені методом аферезу;
- 40 донацій клітин крові (тромбоцити, лейкоцити та інші. Сюди відносяться і донації гранулоцитів) у максимально допустимій дозі*, що здійснені методом аферезу.
*максимально допустимі дози встановлює Міністерство охорони здоров’я в Законі України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 21 січня 2021 року. Усі нормативно-правові акти були введені протягом 3 місяців після 25 січня 2021 року.
Змішане донорство
У законі є таке поняття. Наші донори здають і кров, і плазму, і тромбоцити, і гранулоцити. Тепер усі ці донації можна врахувати в незалежності від часу їх здійснення.
Як порахувати змішане донорство?
Одна доза крові прирівнюється до двох доз плазми або до однієї дози клітин крові (тромбоцити, лейкоцити та інші). Уявімо, що у вас є 10 донацій крові, 30 донацій плазми і 15 донацій клітин крові. 30 донацій плазми прирівнюємо до донацій крові, і виходить 15. Відповідно 10+15+15= 40 донацій крові та клітин крові, бо ми донації плазми прирівняли до донацій крові. Така кількість донацій дозволяє отримати статус Почесного донора.
Плюшечки
У Почесних донорів протягом наступних 5-ти років є надбавка до пенсії 10%. Також, за законом, якщо студент зробив дві кроводачі в календарний рік, протягом 1 року після здійснення донації крові, має право на доплату до стипендії 25% до встановленої закладом вищої освіти. Ця норма встановлена законом, але законодавчо не врегульована.
Якщо ви отримали статус до 2025 року – надбавку зберігають довічно. Також видають нагрудний знак і посвідчення «Почесний донор України».
Почесні донори України мають право на:
- пільгове придбання ліків (із знижкою 50 відсотків їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
- безплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
- першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
- позачергове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;
- використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
- отримання пільгових позик на будівництво індивідуального житла за рахунок цільових коштів, що передбачаються Національною та місцевими програмами розвитку донорства крові та її компонентів;
- отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.