🔸 Чи покращувала взаємодія з тваринами Ваш настрій? Чи викликає посмішку перегляд милих відео з тваринами? Чи знаєте Ви чим корисна взаємодія з домашніми улюбленцями? Як саме вона може допомогти впоратися з труднощами? На ці та інші питання надасть відповіді стаття.
Домашні тварини дарують кумедні моменти, викликають приємні емоції, допомагають впоратися з самотністю. Для декого тварини стають стимулом. Взаємодію з тваринами застосовують для подолання різних розладів, наприклад, у роботі з ПТСР (посттравматичний стресовий розлад).
Взаємодія з тваринами є потужним ресурсом для покращення емоційного стану. Наприклад, військовослужбовці навіть у найскладніших умовах підбирають покинутих тварин та піклуються про них, а натомість мають можливість отримати “психологічну допомогу” від пухнастиків.
Чим корисна взаємодія з тваринами? Як саме вона може допомогти впоратися з труднощами?
• Турбота про тварину.
Буденність у вигляді турботи про когось дає нашій психіці сигнал стабільності. Ви не знаєте, що буде завтра в глобальному плані, не можете проконтролювати щось, це може викликати тривогу, але Ви знаєте, що завтра потрібно погодувати котика, який залежить від Вас. Такі дії допомагають перемикатися, дають відчуття стабільності, оскільки піклуватися про тварину потрібно постійно.
• Емоційне розвантаження.
Взаємодія з тваринами допомагає відпочити ментально.
Тактилам варто звернути увагу на тварин, котрих можна гладити. Аудіалам може бути до вподоби котяче муркотіння чи спів пташок. Візуали можуть знайти відпочинок у спогляданні, спостереженні за тваринами.
• Поліпшення настрою.
Під час приємної взаємодії (що приносить задоволення) з твариною, відбувається виділення гормону окситоцину, що надає відчуття щастя.
• Налагодження режиму.
Тварини потребують дотримання певного режиму годування, прогулянок тощо. Такі завдання потребують організації власного часу, що своєю чергою зумовлює необхідність у побудові особистого графіку, що дозволяє раціонально використовувати ресурс часу. Окрім того, режим допомагає переживати складні часи, оскільки у Вас з’являються чіткі завдання, які можуть зайняти місце тривожних думок.
• Фізична активність.
Наприклад, прогулянки з собакою, чи активні ігри з твариною додають фізичного навантаження, що може позитивно впливати на Ваше здоров’я та самопочуття. Також вони допомагають для перемикання.
• Відповідальність.
Утримання тварини – це завжди відповідальність. Доглядаючи за домашнім улюбленцем Ви розвиваєте власну відповідальність, це може стати для Вас певним показником особистої зрілості.
Що робити тим, хто не має власного домашнього улюбленця?
Все залежить від Ваших потреб та можливостей.
Прогуляйтеся парком (якщо це безпечно), почніть зі спостереження за навколишнім середовищем. Влаштуйте прогулянку для емоційного розвантаження.
Іноді людям похилого віку, що є власниками тварин, потрібна допомога з ними. Можливо саме Ваша сусідка буде дуже рада, якщо іноді Ви будете вигулювати її песика.
Відвідайте притулок для тварин, навіть якщо не плануєте брати тварину звідти. Притулки потребують волонтерів, а пухнастики – уваги.
Турбуйтеся про себе та про тварин 😸
Підготувала: Софія Інкіна, психологиня ВСПР-ССС.