Основний метод виявлення туберкульозу у дітей — це щорічне проведення проби Манту (туберкульозна діагностика).

Проба проводиться спеціально навченою медичною сестрою (в парний рік на правому, в непарний — на лівому передпліччі). Кінцева оцінка результатів здійснюється на 3-й день. Після проведення проби місце введення не можна чухати, травмувати, змочувати в гарячій воді. Одяг повинен бути бавовняним, з довгим рукавом. Звичайне купання не впливає на результати проби. Щоб уникнути появи небажаної реакції, перед проведеням проби і до її оцінки слід уникати вживання в їжу продуктів, що викликають у Вас алергію (діатез, сип).

Проба повинна проводитись тільки в тому разі, якщо дитина здорова! Якщо мають місце навіть незначні ознаки якого-небудь хронічного захворювання, проба не проводиться. В подібних випадках її роблять не раніш, ніж через 1 місяць після повного одужання.

Підліткам, крім проби Манту, з 15 років з метою раннього виявлення туберкульозу проводиться флюорографічне обстеження органів грудної клітини. Якщо ви захворіли і маєте симптоми, схожі на туберкульоз, вам необхідно негайно звернутися до лікаря.

При наявності кашлю з відходженням харкотиння, необхідно тричі здати його в лабораторію лікарні за місцем проживання або в тубдиспансер з метою дослідження на наявність мікобактерій туберкульозу. Крім того, харкотиння обстежують у всіх осіб, які кашляють три тижні і більше. За призначенням лікаря всім хворим з підозрою на туберкульоз робиться рентгенобстеження (рентгенографія) органів грудної клітини.

Як вберегтися від туберкульозу:
1. Турбуватися про своє здоров’я — правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, загартуванням, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при виявленні симптомів будь-якого захворювання.
2. Категорично уникати можливості залучення до шкідливих звичок( паління, вживання або вдихання токсичних речовин та ін.)!
3. Щорічно обстежуватися на туберкульоз шляхом проведення проби Манту (в школі або в поліклініці за місцем проживання). Підліткам додатково проводиться флюорографічне обстеження.
4. Не відмовлятися в зазначених випадках від щеплення проти туберкульозу (БЦЖ).
5. Негайно звертатися до лікаря при виявленні симптомів, або в разі контакту з хворим на туберкульоз.
В яких випадках слід звертатися до лікаря — дитячого фтизіатра:
1. При виявленні вперше у житті позитивної реакції на пробу Манту (ущільнення) на місці її проведення.
2. В разі збільшення розмірів проби Манту при щорічному її проведенні .
3. В разі, якщо на місці проби Манту з’являється ущільнення (папула) великих розмірів (17 мм і більше), а також пухирець або ранка (виразка).
4. Якщо ви мали контакт з хворою на туберкульоз людиною або з хворими на туберкульоз тваринами.
5. Якщо у вас є симптоми, які можуть мати місце при туберкульозі.
6. В тому разі, якщо є довготривале захворювання легенів, яке не піддається звичайному лікуванню.

Направлення до фтизіатра і необхідні документи видає лікар дитячої поліклініки або шкільний лікар.

В разі, якщо дільничний або шкільний лікар направив Вас до лікаря фтизіатра, не відкладайте це відвідування. Процедура первинного обстеження, як правило, не складна. Вона не спричинить неприємних почуттів.

В необхідних випадках лікар-фтизіатр обстежує Вас і буде наглядати за Вами протягом декількох місяців. Якщо підтвердиться наявність в організмі збудника і виникне вірогідність розвитку туберкульозу, лікар призначить профілактичне лікування, яке дозволить уникнути захворювання.

Бувайте здорові та не хворійте!

Більшість інформації взято з методичних рекомендацій Горбасенко І.М. та Руденко В.В.: «Що необхідно знати про туберкульоз» за матеріалами Головного дитячого фтизіопедіатра України, доктора медичних наук, професора О.І. Білогорцевої.