Студентська соціальна служба КПІ ім. Ігоря Сікорського продовжує цикл статей в рамках інформаційної соціально-профілактичної просвітницької акції з профілактики вживання наркотиків та інших шкідливих звичок серед студентської молоді. І цього разу Ви дізнаєтесь про соціальні, психологічні та медичні аспекти наркоманії.

За даними офіційної статистики майже 90% наркоманів — це люди у віці до 25 років, серед яких одна третина — жінки. В Україні останнім часом спостерігається тенденція до омолодження наркоманії: вік першого вживання наркотиків 13−15 років, а в деяких містах України він значно менше — 9−13 років!

До групи підвищеного ризику крім підлітків відносяться люди без певного місця проживання, безробітні та ін. Середня тривалість життя наркоманів, за даними ряду досліджень, становить трохи більше 30 років, з яких близько 8−10 доводиться на активне вживання наркотиків. Проблема наркоманії, таким чином, більш за все зачіпає молодь працездатного віку і набуває величезне соціальне значення.

За результатами спеціальних досліджень, встановлено, що вживання наркотичних речовин молоддю обумовлюється такими факторами, як інтерес, бажання отримати нові відчуття, приклад друзів, частування, а то і примус, акцентуація уваги в програмах телебачення, радіо, засобів масової інформації тощо. Залученню молодих людей до наркотиків в певній мірі сприяє досвід куріння і вживання алкоголю, який є якби стартовим майданчиком, першими кроками наркотизації. Серед підлітків, які не палять і не вживають алкоголь, ймовірність пристрасті до наркотиків становить менше 1%.

За соціальним станом наркоманом може опинитися людина з будь-яких верств суспільства: як з найбідніших, так і забезпечених, з неблагополучних та навпаки, здавалося б, цілком благополучних сімей. Хлопці з неблагополучних сімей можуть прийти до цього спостерігаючи пияцтво батьків. Людину із забезпеченої сім'ї «друзі» можуть спеціально «підсадити на голку» з фінансових міркувань, просто кажучи для викачування грошей на наркотик.

Тривожним є те, що серед студентів зараз формується особлива субкультура, яка трактує вживання наркотиків такою же «невинною» справою, як викурити сигарету або випити кухоль пива.

Люди, які вживають наркотики, найчастіше мають деякі загальні риси характеру, що якби є передумовою до їх подальшої залежності. Це, в першу чергу, невпевненість в собі, нерішучість в ситуації вибору поведінки, невміння протистояти тиску оточуючих і відстоювати свої переконання, знижений рівень самоповаги, емоційна нестійкість.

Особливо чітко ці риси проявляються у студентів, які починають вживати наркотики, щоб відчути себе дорослими, самостійними людьми, справжніми «суперменами». Як правило, це такі юнаки і дівчата, які мають проблеми в спілкуванні або в навчанні. Не вміючи долати свої труднощі, вони сподіваються, що їхнє залучення до «символів сили» і «красивого життя» зробить їх такими ж привабливими і задоволеними собою, як персонажів рекламних роликів. Дійсно, реклама розрахована саме на тих людей, які шукають способи, щоб поліпшити своє уявлення про себе, відчути впевненість у собі і задоволеність своїм життям. Спрацьовують гасла реклами: «Робіть як ми, і ви будете популярні, привабливі, щасливі». Завдяки таким гаслам, виникає психологічна готовність до вживання тютюну, алкоголю та наркотиків.

Наркоманія найчастіше призводить і до скоєння кримінальних правопорушенеь. Питома вага злочинів, скоєних наркоманами, становить близько 15% від загального числа всіх розкритих злочинів. За 5 останніх років число кримінальних випадків на грунті наркоманії в цілому і в більшості видів злочинів зросла в 2−3 і більше разів.

Слід зазначити, що основні канали незаконної появи в країні наркотиків добре відомі. Частина з них мають вітчизняні коріння (в прямому і переносному сенсі слова). Зокрема, мак і коноплі, традиційно вирощувані в Україні для харчових, медичних і ін. цілей, широко використовуються «наркохімікамі» для кустарного виробництва наркотичних засобів. Крім того через Україну проходять шляхи транспортування наркотичних речовин на захід, що також служить джерелом надходження наркотиків на чорний ринок в нашій країні.

Більшість інформації взято з методичних рекомендацій доктора медичних наук, професора Ю.В. Панкіна: «Діагностика та лікування наркоманії (основи — в популярному викладенні)».