В цій статті  ми хочемо поговорити про ВІЛ і СНІД. Ця тема досить часто присутня в нашому щоденному житті. Ми зустрічаємо її у газетах і журналах, її обговорюють в телепрограмах і передають у випусках новин, вона з’являється в розмовах з друзями і колегами на роботі. Ми запитуємо себе: «Що це за хвороба?», «З чим вона пов’язана?», «Як передається?», «Наскільки вже поширилась?», «Як її лікувати?», «Що робити, щоб уникнути її?». Нами володіють найрізноманітніші почуття, починаючи від повної байдужості до проблеми і закінчуючи занепокоєнням стосовно власного здоров’я і здоров’я наших близьких.

Отже, що таке ВІЛ? Вірус Імунодефіциту Людини (ВІЛ) відомий з 1981 року. В 1986 році на Міжнародній конференції з проблем СНІДу було офіційно визнано, що цей вірус викликає розвиток Синдрому Набутого Імунодефіциту людини (СНІДу).

В наш час вивченню Вірусу Імунодефіциту Людини приділяється велика увага в наукових і медичних колах світу. Визначено природу і структуру вірусу, вивчено його сильні і слабкі сторони.

Вірус ВІЛ належить до сімейства ретровірусів («повільних» вірусів). Він має сферичну форму і його «серце» захищене оболонкою, яка добре пристосована до існування в організмі людини, однак, надзвичайно нестійка до впливу зовнішнього середовища. Тому ВІЛ швидко гине поза середовищем свого існування і не може «подорожувати» повітрям і водою.

Потрапляючи в організм людини, вірус ВІЛ проникає в певні клітини крові: Т-лімфоцити. Ці клітини можна порівняти з охоронною сигналізацією організму: вони розпізнають шкідливі мікроорганізми і віддають наказ іншим клітинам ліквідувати чужинців.

Вірус ВІЛ потрапляє в клітини Т-лімфоцитів і підкорює їх своїй генетичній програмі: «клітина-охоронець» починає слугувати «фабрикою» для відтвореня вірусу. В певний момент клітина переповнюється частинками вірусу, вибухає і гине. Коли це відбувається масово, кількість Т-лімфоцитів у крові значно зменшується, імунна система припиняє боротись з інфекціями і у людини розвивається Синдром Набутого Імунодефіциту (СНІД).

Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 3 місяці після зараження — за допомогою спеціального аналізу крові. Якщо як мінімум два специфічних тести підтвердять наявність антитіл ВІЛ в крові, це означає, що людина має ВІЛ-позитивний статус і вважається ВІЛ-інфікованою.

Розвиток вірусу в організмі проходить кілька стадій. Оскільки ВІЛ належить до розряду «повільних» вірусів, протягом довгого часу він буде знаходитися в організмі, практично нічим себе не виявляючи.

Через 1−3 місяці після зараження ВІЛ вірус накопичується в крові у кількості, достатній для його виявлення. У багатьох людей на цьому етапі  наступає період гострої інфекції: розвиваються симптоми, схожі на ГРЗ. Цей  стан може продовжуватись протягом 2−3 тижнів, після чого він зникає.

Після цього наступає довгий період так званого «безсимптомного носіння». На цій стадії людина не відчуває жодних проблем зі здоров’ям, нормально почувається і може вести цілком звичний спосіб життя. Цей період може продовжуватись 2, 5, 10 і більше років. Його тривалість залежить від багатьох факторів: починаючи від фізіологічних особливостей організму даної людини, і закінчуючи способом життя, який вона веде, якістю її харчування і емоційним станом, в якому вона перебуває.

Вірус у цей момент не спить, він продовжує розмножуватись. На цьому етапі його можна виявити в крові, і він також може передаватися від людини до людини при наявності незахищених контактів (див. нижче).

Після цього наступає період, що триває кілька місяців, протягом яких в людини збільшуються лімфатичні вузли, проявляються незначні інфекції, іноді підвищується температура.

Як правило, на даній стадії людина також не відчуває великих проблем зі здоров’ям, може продовжувати нормально працювати і вести звичний спосіб життя.

Стадія, яку ми називаємо СНІДом, наступає тоді, коли імунна система припиняє справлятися з різноманітними інфекціями, які раніше не були небезпечними для організму, і людина починає хворіти. Як правило, ці інфекції пов’язані з захворюваннями органів дихання, травлення і центральної нервової системи.

Саме тому Студентська соціальна служба КПІ радить проходити експрес-тестування на виявлення ВІЛ-інфекції щонайменше раз на пів року, щоб знати свій статус. Приходь 1 грудня з 11:00 до 17:00 на безкоштовне анонімне експрес-тестування на  ВІЛ до Студентської соціальної служби КПІ (дата та час тестування можуть бути змінені, уточнюйте за тел.: 044−204−80−45).