Епідемія ВІЛ/СНІДу кожного дня забирає життя у 6 громадян України в той час, коли більшість населення нашої країни стовідсотково впевнено, що ця проблема їх ніколи не зачепить. Кількість ВІЛ-інфікованих за даними Міністерства охорони здоров’я сягає понад 220 тисяч. Цифри вражають… Але сьогодні з цією проблемою Україна не залишилась сам на сам! З 1993 року німецьке товариство міжнародного співробітництва Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) за дорученням Федерального уряду Німеччини надає Україні підтримку в проведенні процесів трансформації. Основними напрямками співробітництва є сталий економічний розвиток, енергоефективність та профілактика ВІЛ/СНІДу.

Саме тому, 27 вересня 2013 року з нагоди святкування 20-річчя міжнародної співпраці Україна — Німеччина у приміщенні великої зали Музею Івана Гончара (м. Київ, вул. Лаврська, 19) відбувся унікальний Круглий стіл, в якому взяли участь представники уряду України, законодавчої влади та політикуму, бізнесу та міжнародних організацій для обговорення ефективного партнерства задля успішної реалізації соціальних ініціатив бізнесу в сфері охорони здоров’я. Круглий стіл організувало німецьке товариство міжнародного співробітництва Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Профілактика ВІЛ/СНІДу стала основним питанням, що виносилось у цій багатосторонній дискусії високого рівня. Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» не лишився осторонь обговорення даної проблеми, адже, за ініціативи Студентської соціальної служби НТУУ «КПІ», у даному заході прийняли участь представники студентської преси нашого вузу.

Ось, що пише з цього приводу Буць Антоніна, студентка ФСП, журналіст газети «СЛОГ»: «Мені, як студентці, випала чудова можливість відвідати цей захід, послухати дискусію запрошених гостей, таких відомих людей, як: Віце-прем’єр-міністр України, пан Костянтин Грищенко; Голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, пані Тетяна Александріна; Народний депутат України, пані Ксенія Ляпіна; Голова Правління УкрСиббанку в Україні, пан Філіс Жоаньє та Координатор ЮНЕЙДС в Україні, пан Яцик Тишко.

Круглий стіл розпочався з виступу Віце-прем’єр-міністра України, пана Костянтина Грищенка, який привітав учасників та наголосив, що соціально-відповідальний бізнес є однією із ключових передумов для покращення ситуації у сфері громадського здоров’я. «Ми завжди вітаємо соціальні ініціативи приватного сектору та роботодавців, які дбають про здоров’я своїх представників. Із самого дня проголошення державної незалежності України, ми активно співпрацюємо з нашими німецькими партнерами у багатьох сферах, зокрема у впровадженні спільних соціальних проектів. Ефективне партнерство між державним та приватним секторами є запорукою успішного євроінтеграційного процесу», — зазначив пан Грищенко.

Модерував роботу Круглого столу пан Олег Панюта. Учасники дискусії обговорили ситуацію охорони здоров’я в Україні станом на 2013 рік, основні напрями ефективного партнерства задля успішної реалізації соціальних ініціатив бізнесу в сфері охорони здоров’я, а також поділились набутим досвідом та кращими практиками. Першою висловила свою думку пані Ксенія Ляпіна: «20 років два уряди активно працюють у напрямі вирішення проблем соціального значення. Вже 5 років Україна співпрацює з урядом Німеччини задля вирішення проблеми профілактики ВІЛ/СНІДу. Наша держава ще надто молода, і тому не може самостійно впоратись з епідемією… Проблема профілактики здається нам невирішальною, але ми не самі! Дякуємо Яцику Тишку, який реалізував національну інформаційну кампанію «Не дай СНІДу шанс!».

На думку пані Тетяни Александріної, Голови Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекціїї/СНІДу та інших соціально-небезпечних захворювань, зупинення епідемії ВІЛ можливе лише за умови відповідального ставлення до цих проблем всього суспільства. «Держава докладає усіх зусиль для того, аби скоротити масштаби епідемії ВІЛ. З 2009 року ми, спільно з нашими німецькими партнерами, успішно впроваджуємо Національну інформаційну кампанію з профілактики ВІЛ. Минулого року нам вдалося вперше зафіксувати зменшення рівня нових випадків рівня смертності від хвороб зумовлених СНІДом на 12%», — наголошує пані Тетяна Александріна.

Після того, як всі учасники Круглого столу висловили свою думку, журналістам надавалось право задати запитання будь-якому гостю. Я не могла пропустити такий чудовий шанс і не звернутись із запитанням, що більше за інші мене турбувало до представників приватного сектору: «Я знаю, що у вас є програма становлення для молодих спеціалістів, а чи залучаєте ви спеціалістів до корпоративної соціальної відповідальності?»

Відповідь на нього я отримала від пані Ксенії Ляпіної «Людина, яка вірить в те, що інваліди не просто люди, які ні на що не здатні, а люди, які можуть і хочуть працювати не гірше за інших! Таких потрібно не лише брати на роботу, а й заохочувати до неї. В кожній компанії мають бути такі працівники, вони мають бути не лише динамічними, а й мати бажання щось робити для цієї компанії. І тоді у вас буде соціальна відповідальність…». Не кожного дня мені, звичайній студентці, доводиться спілкуватись з людьми такого рангу, тому я щиро вдячна пані Ксенії Ляпіній за увагу!

Моє запитання підвело деяку межу у цій дискусії, і робота Круглого столу завершилась через 20 хвилин. Всі гості дійшли певного висновку під час довготривалої дискусії на теми, що хвилюють Україну багато років. Загалом, наші українські колеги вдячні німецьким партнерам за підтримку у вирішенні профілактики ВІЛ/СНІДу та інших актуальних питань, адже в Україні GIZ діє за дорученням чотирьох німецьких міністерств та Європейського Союзу і має у штаті понад 90 співробітників. Співпраця з Німеччиною наближує Україну до ЄС та сприяє покращенню політичних, соціальних, економічних і екологічних умов з точки зору сталого розвитку».