Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Асоціація молодих донорів України» вже протягом декількох років поспіль втілює Програму пропаганди донорства крові серед молоді (далі — Програму), що спрямована на залучення небайдужих до цієї проблеми людей.

Суть даної Програми полягає у виявленні та обліку хворих дітей, яким для лікування необхідна донорська кров та її компоненти. Інформація про цих дітей поширюється через інформаційні матеріали Програми.

25−27 листопада 2011 року, Асоціація молодих донорів України (далі — Асоціація) провела Перший Всеукраїнський форум координаторів волонтерських груп (далі — Форум), які розвивають  донорський рух в Україні. У Форумі взяли участь студенти-активісти, які представляли провідні університети з усіх регіонів України, в тому числі і Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», адже Студентською соціальною службою НТУУ «КПІ» на Форум були направлені студенти-волонтери.

Асоціація молодих донорів України є єдиною структурою в Україні, яка володіє автоматизованою базою безоплатних донорів крові. Такої бази не мають навіть медичні заклади системи Міністерства охорони здоров’я України.

Починаючи з червня цього року Асоціація молодих донорів України, за підтримки контакт-центру «Звонковый дом», організувала роботу інформаційної служби «Гаряча лінія крові». Завдяки цьому сервісу, зателефонувавши на номер (044) 524−97−73, кожен бажаючий може бути внесений до бази безоплатних донорів, або попросити, щоб оператори знайшли йому донорів крові. Цей проект успішно функціонує в м. Києві, а проведення Форуму дало можливість поширити географію цього сервісу на всю Україну.

Під час Форуму лідерів волонтерських груп було ознайомлено з історією донорства, із захворюваннями, при яких потрібне переливання крові, з процесом здавання крові, видами донорства, протипоказаннями до донорства. Вони мали  можливість спільно виробити стратегію ефективної пропаганди донорства крові в студентському середовищі. Було отримано масу корисної інформації, яка допоможе координаторам провести Дні Донора на місцях.

«Оскільки стан розвитку безоплатного донорства є індикатором морального здоров’я суспільства, залучення студентів до здавання крові повинно використовуватися як метод їх духовного розвитку та дбайливого ставлення до власного здоров’я, адже донор повинен вести здоровий спосіб життя» — заявив під час виступу на Форумі Почесний президент Асоціації молодих донорів України Олександр Горган.

В Україні залишається актуальною проблема гострого дефіциту донорської крові. І той факт, що Форум молодих донорів проходить за фінансової підтримки Державної служби молоді та спорту України, означає, що державна влада починає усвідомлювати важливість цієї проблеми і підтримує ініціативи активної молоді, спрямовані на її подолання.

З моменту утворення Асоціації і до цього часу, фінансову підтримку її діяльності забезпечує Почесний донор крові Валерій Мошенський — генеральний директор Групи Компаній «Планета».

На Форумі зі студентською молоддю працювали кваліфіковані тренери, які донесли багато корисної інформації, що стосувалась донорства — починаючи від історії переливання крові,  закінчуючи розвіюванням міфів про донорство. Увесь інший час волонтерів навчали як можна організувати День Донора у своєму університеті. Все проходило поетапно. Спочатку активісти дізнались яким способом можна мотивувати майбутніх волонтерів до своєї команди, створити її і визначити функції кожного. Дізнались багато шляхів залучення нових людей до співпраці, різні методи поширення інформації про дану проблематику. Як створити паспорт донора, і які елементи повинні у ньому бути, за яким планом повинен виконувати роботу координатор, щоб все правильно організувати, та багато іншого.

Отриману інформацію по кожному етапу студенти закріплювали практично. Ділилися на групи — команди і, об’єднавши зусилля, виконували поставлені завдання, результати яких — потім презентували перед усіма учасниками Форуму. За відгуками волонтерів НТУУ «КПІ», що приймали участь у Форумі, робота була захоплюючою, цікавою і приємною. Студенти, які вже проводили акції подібні до Дня Донора у своєму  ВУЗі, ділилися досвідом, який обговорювався з процесом пошуку позитивних і негативних сторін саме в організаційному процесі. Така робота дуже вдало закріплювала, наданий  активістам раніше, теоретичний матеріал, адже на питання які виникали у молоді протягом вирішення практичних задач завжди відповідали спеціалісти з питань донорства —  Ірина Іващишин та Марія Гавак.

Цікавими також були розповіді донорів, які були запрошені на Форум. Волонтери Студентської соціальної служби НТУУ «КПІ» дізнались про те, чому ці люди вирішили почати здавати кров, для кого це робили і взагалі що про це думають. Історія чоловіка, який довгий час здавав кров а нещодавно сам змушений був потребувати такої допомоги не залишила ні кого з присутніх байдужим!

Закінчився Перший всеукраїнський форум молодих донорів обміном контактною інформацією та методичними, інформаційними та роздатковими матеріалами для подальшої співпраці як самих учасників між собою, так і учасників з організаторами. Ми щиро вдячні за знання і досвід, які наші студенти отримали  в рамках даного Форуму!